Hemodiyalizde kullanılan suyun arıtılmasına gerekli önemin verilmemesi suyun içerisindeki küçük miktarda bile olsa bulunabilecek maddelerin hastalar üzerinde ciddi etkilerine neden olabilir. Suyu içen sağlıklı insanda sorun yaratmayan su içerikleri hemodiyaliz hastalarında ciddi zehirlenme nedeni olabilir. Bu nedenle diyaliz suyu içme suyundan çok daha saf, zararlı maddelerden çok daha fazla arınmış olmalıdır.

Diyaliz suyu analizlerinden bazıları;

Diyaliz suyunda kalsiyum ve magnezyum analizi: Diyaliz suyunda kalsiyum ve magnezyum miktarına bağlı olarak sert su sendromu denilen ve diyaliz sonrası kusma, bulantı, kas güçsüzlüğü, ciltte kızarıklık, hipertansiyon sorunları yaratan ciddi sağlık sorunları yaratan sonuçlara neden olur.

Diyaliz suyunda klor analizi: Klor ve klorlu bileşikler şehir suyu arıtma tesislerinde bakterist olarak kullanılır. Diyaliz hastalarında kan problemlerine neden olabilir 

Diyaliz suyunda bakır analizi: Su sistemlerinde kullanılan bakır borulardan suya karışan bakır nedeni ile bulantı, titreme, karaciğer harabiyeti nedenidir 

Diyaliz suyunda flor analizi:Diyaliz suyunda varlığı Osteomalazi, osteoporoz ve diğer kemik problemleri yaratabilir.

Diyaliz suyunda nitrat analizi: Diyaliz suyunda varlığı iyanoz, methemoglobinemi, hipotansiyon, bulantı nedeni olabilir.

Diyaliz suyunda çinko analiz: Galvanizli veya çinkodan yapılmış borulardan suya karışabilir. Bulantı, kusma ve anemi nedeni olabilir.

Diyaliz suyunda bakteriyel endotoksinler: Su sisteminde üreyen bakterilerin endotoksinleri, bakteriler ölmüş dahi olsalar titreme, ateş, bulantı, hipotansiyon, siyanoz nedeni olabilir.

Detaylı Bilgi İçin..
Analizi Yapan Laboratuvarlar

Analizi Yapan Laboratuvarlar


Analizde Kullanılan Ürün Tedarikçileri

Analizde Kullanılan Ürün Tedarikçileri