Skip to main content

Tağşiş, değerli madenlerin içerisine daha değersiz olanlarına katılarak gerçek değerinin düşürülmesi işlemidir. Böylece üzerinde yazılı olan değer aynı kalsa da gerçek değeri düşmektedir der Wikipedia

Konumuz gıda olunca mantık aynı kalsa da şu ifade daha doğru olur; Tağşiş, gıda maddelerinin mevzuata veya izin verilen gıda için izin verilen özelliklerine aykırı olarak üretilmesi şeklinde ifade edilebilir.

Tağşiş varsa olduğunda haksız kazanç söz konusudur.  Çünkü ürünün doğal içeriğine yabancı veya daha ucuz bir madde eklenerek içeriğindeki değerli bir bileşenin bir kısmını veya tamamını değiştirilmektedir.

Kaliteli ürünler maliyeti düşürecek şekilde daha az kaliteli ürünler ile karıştırıp satışa sunulur. Tağşişe en çok rastlanan gıdalar  bal, et ve süt ürünleri, bitkisel yağlar, alkollü ve alkolsüz içecekler, çikolata, enerji içecekleri, kahve, şekerli ürünler ve baharatlar olarak sıralanabilir ve  #TürkGıdaKodeksi’ne göre gıdalara tağşiş uygulanması yasaktır.

#GıdaKodeksi, Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğine göre gıda katkı maddesi; besleyici değeri olsun veya olmasın, tek başına gıda olarak tüketilmeyen ve gıdanın karakteristik bileşeni olarak kullanılmayan, teknolojik bir amaç doğrultusunda üretim, muamele, işleme, hazırlama, ambalajlama, taşıma veya depolama aşamalarında gıdaya ilave edilmesi sonucu kendisinin ya da yan ürünlerinin, doğrudan ya da dolaylı olarak o gıdanın bileşeni olması beklenen maddeler olarak yapılmaktadır.

 

kaynak: https://gidalab.tarimorman.gov.tr/gidareferans/Menu/73/Katki-Orijin-Tespiti-Taklit-Ve-Tagsis

 

#tağşiş #gıdakodeksi #gıdakatkımaddeleri #türkgıdakodeksi #katkıorjintespiti

 

  Adınız

  E-posta Adresiniz

  Telefon Numaranız

  Firmanız/Kurumunuz

  Hizmet Alanı

  Mesajınız