Skip to main content

Dermal ve transdermal ilaç dağıtımı çalışmalarında difüzyon hücreleri

Cilt bakımı uygulamaları için resveratrol, E Vitamini ve epigallokateşin galat yüklü lipit nanopartiküllerinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi

Katı lipit nanopartikülleri (SLN) ve nanoyapılı lipit taşıyıcıları (NLC), hem dermal hem de transdermal ilaç dağıtımı için potansiyel taşıyıcılar olarak incelenmiştir. SLN, tamamen kristalize edilmiş ve oldukça düzenli bir kristal yapıya sahip lipit damlacıkları içerir. NLC, lipit fazının oda sıcaklığında hem katı hem de sıvı lipitler içerdiği modifiye edilmiş SLN’lerdir. SLN ve NLC’nin polimerik parçacıkların, lipozomların ve emülsiyonların avantajlarını birleştirdiği düşünülmektedir. Bu nedenle yüksek kapsülleme yüzdeleri sağlarlar, dahil edilen aktif maddeler için daha iyi koruma sağlarlar ve istenen salım profilinin kontrolüne olanak tanırlar.

Bu çalışmada, cilde koruma sağladığı bilinen güçlü antioksidanların tümü Resveratrol, E Vitamini (VE) ve Epigallokateşin Gallat (EGCG), lipit nanopartikülleri halinde formüle edildi. Birkaç farklı formülasyon başarılı bir şekilde geliştirildi ve yüksek üniformite ve stabilite gösterdi. Hem resveratrol hem de VE lipit nanopartikülleri, aktif maddelerin UV kaynaklı bozunmaya karşı etkili bir şekilde korunmasını sağladı. Ancak bu çalışmada lipit nanopartikülleri EGCG için UV bozulmasına karşı koruma göstermedi. Aktif salım çalışması, 24 saat sonra resveratrolün %70’in üzerinde sürekli salınımını ortaya koydu. Deri penetrasyonu çalışmaları, lipit nanopartiküllerinin, resveratrolün stratum korneum yoluyla penetrasyonunu yönlü olarak iyileştirdiğini gösterdi. Bulgular, lipit nanopartiküllerinin, resveratrol ve VE’nin cilde uzun süreli antioksidan fayda sağlanmasında umut verici taşıyıcılar olduğunu göstermektedir.

Kaynak: https://doi.org/10.1016/j.ejpb.2017.04.008

Çalışmada ceketli Franz difüzyon hücreleri ve karıştırıcılar kullanılmıştır.

Dermal ve transdermal ilaç dağıtımı çalışmalarında ihtiyaç duyduğunuz difüzyon hücreleri, karıştırıcılar ve otomatik sistemler için bize ulaşabilirsiniz.

www.permegear.com           www.sinerjilab.com           www.labstok.com

#Franz #diffusion #cells #permegear #solid #lipid #nanoparticles #skin #penetration #resveratrol #vitaminE #epigallocatechin #gallate #nanostructured #lipid #carriers

  Adınız

  E-posta Adresiniz

  Telefon Numaranız

  Firmanız/Kurumunuz

  Hizmet Alanı

  Mesajınız