Laboratuvar Banko Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Laboratuvar bankolarının tezgah yüzeyi, üzerinde yapılacak çalışma koşullarına uygun olarak belirlenmelidir. Kullanılacak olan kimyasal malzemelerin zemin üzerinde kalıcı hasarlarının olmamasını sağlayacak malzemeler tercih edilir. Kimyasal malzemelerin dökülme riskine ayrıca vurma ve çizilmeye, yangına, kuru ısıya, su buharına, kaynar suya dayanıklı ve kolay temizlenebilen ve çekme-eğilme mukavemeti olan malzemelerin kullanıldığı laboratuvar bankoları laboratuvar çalışmalarında konfor ve güvenlik sağlar. Kompakt laminant malzemeler, endüstriyel seramik malzeme, paslanmaz çelik, kompozit gibi malzemeler banko yapımında kullanılmaktadır
• Laboratuvar bankoları kontaminasyon riskine karşılık pürüzsüz bir yüzey ile tasarlanmalıdır. Steril ortamda çalışmak laboratuvar analizlerinin sonuçlarının güvenilirliği için önemlidir. Yüzeyde yabancı madde kalması ve temizlenememesine neden olabilecek faktörler kontaminasyon riski doğuracaktır.
• Laboratuvar banko tasarımlarının iskelet kısmını çelik konstrüksiyonlar oluşturmaktadır. Kolay sökülüp takılabilir ve monte edilebilir olması laboratuvar alanlarının en optimum şeklide kullanılabilmesine de olanak sağlar.
• Tezgah üzerine analizde kullanılan cihazların konulacak olması tezgah yapımında kullanılan malzemenin dayanıklı olmasını zorunlu kılar. Tezgah üzerinin epoksi bazlı elektro statik toz boya ile boyanması tavsiye edilir.
• Laboratuvar tezgah tasarımında dolap ve çekmeceler de laminant gibi dayanıklı malzeme kullanılarak tasarlanır. Bu bölümlerde kullanılan kulp ve hareketli aksamlar paslanmaz malzeme kullanılarak tasarlanır ve fren tertibatı kullanılması kullanım kolaylığı sağlar. Yine kontaminasyon riskine karşılık olarak kolay temizlenmesi göz önünde bulundurularak bu aksamların fazla girintili çıkıntılı olmaması gerekir.
• Laboratuvarda kullanılacak olan cihazların güvenlik kullanımı için laboratuvar tezgahlarının arkasına uygun ve güvenlik malzemeler kullanılarak yeterli sayıda elektrik tesisatının düzenlenmesi önemlidir.
• Ve en son madde olarak da ulaşılabilir olması için laboratuvar banko sistemlerinin ekonomik olması tercih edilir☺)

Detaylı Bilgi İçin..
Tedarikçi Firmalar

Tedarikçi Firmalar


Kalibrasyon & Sertifikalandırma

Kalibrasyon & Sertifikalandırma


Teknik Servis, Bakım & Onarım

Teknik Servis, Bakım & Onarım