Güneş koruma faktörleri güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildi korumak amacı ile geliştirilmektedir. UV ışınları gözle görünmeyen ve farklı dalga boylarındaki güneş ışınlarıdır. 2 tanesi cildimize ulaşır UVA ve UVB.  UVA ışınları cilde en yoğun ulaşan ışındır bulutlu havada bile cildimize ulaşan UVA ışını cildin yaşlanma sürecini hızlandırır.  UVB ışınlarının ise bir kısmı ozon tabakası tarafından emilse bile tehlike düzeyi yüksektir ve ciltte yaşlanmaya ve cilt kanseri gibi olumsuz etkilere neden olur.  UVB genel görünüm itibarı ile UVA dan daha tehlikeli olan etkilere sahiptir. Bu nedenle güneş koruyucu ürünler UVA ve UVB koruyucu etkilere sahip özellikler taşımalıdır. Erken bronzlaşma UVA etkisi ile geç bronzlaşma ise UVB etkisi ile olur.

Satılan ürünlerin tüketiciyi doğru bilgilendiren ürünler olması gerekmektedir. İnsan sağlığına doğrudan etkisi nedeni ile özen gösterilmesi gereken bir konudur. Güneş koruma ürünleri güneşe maruz kalmadan önce uygulanmalı ve terledikten, denizden çıkıp kurulandıktan sonra tekrar uygulanmalıdır. Bebek ve çocuklar için ise onlara uygun özellikler taşıyan ürün kullanımına özen gösterilmelidir. Ürün göz çevresine uygulanmamalı ve saklama koşullarına uyulmalıdır.

Hiç bir güneş koruyu %100 koruma etkisine sahip değildir. Bu nedenle güneş ışınlarının yoğun hissedildiği saatlerde direk güneş etkisine maruz kalmamak en doğru tercihtir.

UVA ışını, 320- 400 nm dalga boyları arasındaki güneş ışınlarını, UVB ışını ise 290-320 nm dalga boyları arasındaki güneş ışınlarını ifade eder. Koruma dereceleri standart test metodları ile analiz edilmelidir. Bu konudaki test yöntem ve standartları aşağıda kısaca açıklanmaktadır;

Güneşten koruyucu ürünlerin güneşten koruma faktörünün in vivo olarak saptanması amacı ile yöntem belirleyen standart ISO 24444:2010 standartıdır.
Güneşten koruyucu ürünlerin UVA korumasını karakterize etmek için in vitro bir yöntem belirleyen standart ISO 24443:2012 standartıdır.
Topikal güneşten koruyucu ürünlerin UVA koruma faktörünü değerlendirmek için in vivo bir yöntem belirleyen standart ise ISO 24442:2011 standartıdır.

Güneş koruma faktör analizi güneş koruma ürünlerinin cildin korunmasına ne kadar etki edebildiğinin belirlenmesi amacı ile yapılmaktadır. SPF analizi olarak adlandırılan bu analiz için spf analiz cihazı kullanılmaktadır.

Kaynak:TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU Güneşten Koruyucu Kozmetik Ürünlere İlişkin Klavuz
Detaylı Bilgi İçin..
Analizi Yapan Laboratuvarlar

Analizi Yapan Laboratuvarlar


Analizde Kullanılan Ürün Tedarikçileri

Analizde Kullanılan Ürün Tedarikçileri