Tekstil sektörü analizleri içerisinde kimyasal ve ekolojik testler kapsamında fitalat da değerlendirilmektedir. Fitalatlar, yapısında bulunduğu malzemeye yumuşaklık ve esneklik vererek kolay şekil almasını sağlamaktadır. Endüstriyel faaliyetlerde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Deri, tekstil, oyuncak, kırtasiye ürünleri, kağıt ve karton, çocuk bakım ürünleri, kozmetik, temizlik ürünleri ve boya üretimi gibi birçok endüstriyel faaliyette hammadde ve/veya yardımcı kimyasal madde olarak kullanılmaktadırlar.

Malzemelerin dayanıklılığını ve ömrünü artırmak maksadıyla kullanılan kimyasallardır ve toksik özellik gösteren, kanserojen, endokrin bozucu ve birikim potansiyeline sahip maddeler olarak tanımlanmaktadır.

Fitalatlarla ilgili yapılan bilimsel çalışmalarla, bu maddelerin boğaz, burun ve göz gibi hassas organların tahrişine neden olduğu, bunun yanı sıra, yağ dokusu, akciğer ve böbreklerde birikerek kendini yenileyebilen organların gelişimini engellemekte ve kanserojen etki yapmakta olduğu kanıtlanmıştır.

Hormonlarının dengesini bozarak üreme sisteminde sorun oluşturmaktadırlar. Endokrin sistem üzerindeki etkiler sonucu, fazla seviyede maruz kalınan yaşa göre çocuklarda; erken veya geç ergenlik, kanser sıklığında artma, üreme sistemi gelişim sorunları, obezite, tiroid bozuklukları, gelişim bozuklukları, düşük doğum ağırlığı, hiperaktivite, öğrenme problemleri, zeka düzeyinde azalma görülebildiği bilinmektedir.

Toksik özellikleri, kanserojenik ve endokrin bozucu etkileri ve çevrede neden oldukları olumsuz etkiler göz önüne alınarak birçok ülkede, fitalatların kullanımına sınırlamalar getirilmiştir.

Tüm bu nedenlerden dolayı deri, tekstil, oyuncak, kırtasiye ürünleri, kağıt ve karton, çocuk bakım ürünleri, kozmetik, temizlik ürünleri ve boya malzemelerde fitalat analizleri gerçekleştirilmektedir.

ilgili link:http://www.azolab.com.tr/hizmetlerimiz/kimyasal-ve-ekolojik-testler

Detaylı Bilgi İçin..
Analizi Yapan Laboratuvarlar

Analizi Yapan Laboratuvarlar


Analizde Kullanılan Ürün Tedarikçileri

Analizde Kullanılan Ürün Tedarikçileri