Skip to main content

Ambalaj analiz laboratuvarlarında; kağıt, karton, mukavva, alüminyum, teneke, cam, plastik, ahşap vb. her çeşit ambalaj malzemesi ve ambalajların deneyleri yapılmaktadır. Gıda için kullanılan ambalajlarda solvent kalıntısı, malzeme tayini ve gıdaların raf ömrünün saptanmasında büyük önem taşıyan su buharı ve oksijen geçirgenlik analizleri ve gıda ile temas eden kağıtlarda formaldehit analizleri bu laboratuvarların çalışma alanları içerisinde yer almaktadır. Cam ve plastik malzemelerde erime, darbe dayanımı, patlatma dayanımı analizleri ve ulaşım yollarından bir yada bir kaçının olduğu dağıtım sistemleri ile ilgili de taşıma ambalajının performans deneyleri de gerçekleştirilmektedir.
Özellikle gıda ambalajında malzemenin doğru seçilmemesi gıdaya ambalaj malzemesinde kullanılmış olan çeşitli kimyasal maddelerin bulaşma riskini yaratır. Bunda gıdanın yapısı, ambalaj ile temas süresi, temas sıcaklığı ve ambalajın yapısı içeriğinde kullanılan madde miktarı analizleri söz konusudur.

Bu laboratuvarlarda Gaz kromatografi-alev iyonizasyon dedektörü (GC-FID), Gaz kromatografi-kütle seçici dedektörü (GC-MSD)Oksijen geçirgenlik cihazıSu Buharı geçirgenlik cihazı, spektrofotometre kullanılan laboratuvar ürünleri içerisinde yer almaktadır.

Leave a Reply

  Adınız

  E-posta Adresiniz

  Telefon Numaranız

  Firmanız/Kurumunuz

  Hizmet Alanı

  Mesajınız